image

TOMÁŠ VANĚK

HEREC   
ZPĚVÁK   
PRODUCENT   
DABÉR   
MODERÁTOR  
PATRON AKCE CIHLA

Už od dětského věku hrál několik let v Městském divadle Mladá Boleslav v inscenacích Tvrdohlavá žena, Josefína, Můj přítel Harvey a Manželství po italsku. Natáčel reklamy, začínal v dabingu a nahrával pro rozhlas.

Následně vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU v ročníku Daniela Hrbka pod hereckým vedením Apoleny Veldové, Tomáše Pavelky a Tomáše Töpfera.
V Divadle Disk hostoval již od druhého ročníku v inscenacích POPRASK NA LAGUNĚ a KAZIMÍR A KAROLÍNA. Absolvoval v inscenacích MÉDEA, LES, HOSTÉ a ČARODĚJNICE Z EDMONTONU.

Mimo pěveckých kurzů na DAMU absolvoval soukromé hodiny zpěvu u Lindy Finkové a později Pavly Fendrichové.

Nadále působí především v pražských divadlech, jako Divadlo Na Jezerce, Hudební divadlo Karlín, Goja Music Hall, Divadlo Na Prádle, Divadlo Semafor, ad., pravidelně však hraje a koncertuje napříč celou Českou republikou, Slovenskem, a dále v zahraničí, jako například Londýně či Moskvě. 

image
image

Ztvárnil role v muzikálech JÁ, FRANCOIS VILLON (Divadlo Na Jezerce), SEDMERO HAVRANŮ (Divadlo Semafor), ANTOINETTA - KRÁLOVNA FRANCIE (Divadlo Hybernia). Objevil se ve třech nastudováních muzikálu RENT - v původní anglické verzi v Divadle Na Prádle, v Divadle Kalich i v české verzi MILUJ, ŽIJ A PLAŤ - RENT! opět v Divadle Na Prádle. Zde dále ztvárnil roli Jona v muzikálu TICK, TICK...BOOM! a dvojroli Dr. Fine a Madden v muzikálu NE/NORMÁLNÍVíce než 200x odehrál roli Raoula v prvním českém uvedení legendárního FANTOMA OPERY (Goja Music Hall). Ve světové premiéře muzikálu RAY BRADBURY´S 2116 (Divadle Semafor) nastudoval dvojroli Mr. Marrionette/Albert Brock. Jako Buck Barrow vystupoval v muzikálu BONNIE & CLYDE (Hudební divadlo Karlín), představil se i jako Herbert von Krolock v PLESU UPÍRŮ (Goja Music Hall). V Shakespearově MNOHO POVYKU PRO NIC v rámci Letních shakespearovských slavností ztvárnil postavu Claudia. Dále v české premiéře muzikálu ČARODĚJKA v Goja Music Hall hrál hlavní roli Fyiera. 
Pro Theatre Royal spoluvytvořil svou one-man show HOW TO BECOME CZECH IN ONE HOUR, kterou po dvouletém angažmá v Praze odehrál naposledy na Českém velvyslanectví v Londýně.

Za své divadelní působení byl Tomáš dvakrát nominován na prestižní divadelní CENU THÁLIE. Poprvé v roce 2016 za dvojroli Mr. Marionette/Albert Brock v muzikálu RAY BRADBURY´S 2116 (Divadle Semafor). Podruhé v roce 2019 za roli Jona v muzikálu TICK, TICK...BOOM! (Divadlo Na Prádle).

Za roli Jona získal cenu magazínu musical-opereta.cz MUZIKÁLOVÝ HEREC ROKU 2018 udělovanou divadelními kritiky z celé ČR.

Ve stejném roce a za roli Jona byl také ve Velké výroční anketě portálu i-divadlo.cz zvolen diváky jako vítěz v kategorii  NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU 2018. O rok později ve Velké výroční anketě redakce Tomáše uvedla do úzkého výběru nominací na DIVADELNÍ OSOBNOST ROKU 2019 za umělecké vedení a produkci ve spolku art4rent v Divadle Na Prádle.

Jako producent se se spolkem art4rent v letech 2015-2020 zasloužil o uvedení českých premiér muzikálů RENT, TICK, TICK...BOOM!, NE/NORMÁLNÍ a o několik úspěšných charitativních koncertů.

image
image

První a dosud nejznámější Tomášovou filmovou rolí byl šprt Martin ve filmu GYMPL, dále poručík Šídlo v ULOVIT MILIARDÁŘE, objevil se i v následujících filmech Tomáše Vorla CESTA DO LESA a pokračování Gymplu s názvem VEJŠKA. Dále hrál ve filmech CYRIL A METODĚJ: APOŠTOLOVÉ SLOVANŮ režiséra Petra Nikolaeva, z něhož vznikla následně rozšířená seriálová verze, filmu LÁSKA JE LÁSKA v režii Milana Cieslara a také ŽENA, BŮH A POMERANČE  Kristiana Hrušovského.  

V televizi se Tomáš pravidelně objevoval jako režisér Lukáš Kadlec v seriálu SVATBY V BENÁTKÁCH na TV Prima. Dále v epizodních rolích v seriálech MODRÝ KÓD, či PRVNÍ MISE. Zahrál si také v seriálu CHARITÉ pro německou televizi Das Erste. Svou schopnost improvizace Tomáš uplatnil v mnoha dílech televizního zábavného pořadu VYLOMENINY na TV Prima.

Zajímavostí je jeho herecké účinkování v mnoha hudebních videoklipech českých skupin, jako OLYMPIC (My už jiný nebudem), TOP DREAM COMPANY (Keep your hands off my girl), nebo například IMODIUM (Polarity).

Jako sólový zpěvák vystupuje již řadu let na koncertech, v zábavných a společenských programech, ať už vlastních nebo jako host. Tomášův repertoár vychází především ze současného hudebního divadla a české i světové populární hudby. Trvale spolupracuje především s klavíristkou Kristinou Brachtlovou a klavíristou Petrem Ožanou, kteří ho na koncertech doprovází, jeho hlas však často zní také v doprovodu celé kapely, či velkého symfonického orchestru. V roce 2020 uskutečnil během pandemie Covid-19 svůj první online vánoční koncert s názvem NETICHÁ NOC.

Svátečně je Tomáš interpretem koncertních melodramů pořádaných Společností Zděňka Fibicha v rámci tradičního Mezinárodního festivalu koncertních melodramů. Z prvního českého nastudování Prokofjevova Evžena Oněgina se Severočeskou filharmonií vzešlo i album s kompletním audio záznamem.
 
Kromě tohoto alba je možné Tomáše slyšet na soundtracku k muzikálu JÁ, FRANCOIS VILLON, CD skladatele Vojtěcha Adamčíka MUZIKÁL A JÁ,  CD pro děti PRASÁTKO PIGY A POHLEDNICE PLNÁ PÍSNIČEK nebo na albu z online koncertu NETICHÁ NOC.

image
image

Tomášova nahrávací činnost zahrnuje za léta působení před mikrofonem množství rolí v dabingu, rozhlase, internetových hraných i dokumentárních filmech, jeho hlas z ní i z reklam, ať už televizních, či rádiových. V dabingu spolupracuje nejčastěji s legendárními režiséry Elmarem Klossem nebo Zdeňkem Štěpánem.

Za zmínku stojí například dlouholetá spolupráce s dětským radiem PIGY, kde Tomáš jako Pes Egon namluvil několik pohádek.

Nazpíval také úvodní znělku pro seriál POŠŤÁK PAT vysílaný na ČT.

Je využíván mnohými českými i zahraničními firmami, pro které nahrává firemní voiceovery. Například na trasách Česko-Německo mohli dlouhý čas slýchat Tomáše jako průvodce cestující v IC busech Deutsche Bahn.  

Mimo časté vystupování na akcích s charitativním zaměřením je Tomáš stálým a aktivním patronem AKCE CIHLA, kterou více, než 20 let pravidelně každý rok pořádá organizace Portus Praha z. s. Jde o celostátní benefiční sbírkovou a osvětovou kampaň na podporu moderních sociálních služeb pro lidi s mentálním postižením. Je jedním ze tří patronů společně se Simonou Stašovou a Jaroslavem SvěcenýmPomáhá nejen formou propagace, ale aktivně také tradičním každoročním prodejem cihel přímo na jednom ze stánků. 

Pravidelně podporuje také dětské domovy a domovy pro seniory především zpřístupněním jeho koncertů zdarma všem dětem a klientům těchto center.

Jedním ze zásadních témat, kterým se Tomáš dlouhodobě veřejně věnuje je psychické zdraví obecně. Často podporuje a vyvolává diskuzi ohledně prevence vzniku a možností léčby Alzheimerovy choroby, se kterou se v průběhu života setkal a to přímo ve své rodině. 
V rámci uvedení muzikálu NE/NORMÁLNÍ  podporoval také veřejnou diskuzi ohledně nemoci bipolární porucha, jež byla hlavním tématem hry.  image

© 2022 TOMÁŠ VANĚK
KONTAKT